Steroid enjeksiyonları nasıl yapılır ve çalışması ne kadar sürer?

Steroid Satış Destek Hattı


Steroid Kür Reklam

Steroid enjeksiyonları nasıl yapılır ve çalışması ne kadar sürer?

Bir doktor , romatolog , ortopedik cerrah ,  romatoloji hemşiresi veya  fizyoterapist , durumunuz ve belirtileriniz için en uygun steroid karışımını ve dozunu seçecektir. İlk enjeksiyondan önce kan basıncınızı ve kan şekerinizi kontrol etmek isteyebilirler, ünkü steroid enjeksiyonları bunların yükselmesine neden olabilir.

Enjeksiyonu arttırdıklarında geciktirebilirler. Ağrı ve iltihaplanma durumuna bağlı olarak steroid enjekte edilebilir:

  • Doğrudan iltihaplı bir derze (intra-artiküler enjeksiyon)
  • Eklemin yakınındaki yumuşak dokulara (peri-artiküler enjeksiyon)
  • Kas içi enjeksiyon.

Çoğu iğne yapmak hızlı ve kolaydır. Bununla birlikte, inflamasyonun nerede olduğu kesin olarak bulmak için bir ultrason taraması kullanılabilir, böylece steroid kesin bir noktaya enjekte edilebilir. Bununla birlikte, ultrasona gerek kalmaksızın birçok enjeksiyon yapılabilir.

Bazen enjeksiyonun rahatsızlığını azaltmak için steroidle birlikte bir lokal anestezi verilir. Lokal anestezikleriniz varsa, ağrınız birkaç dakika içinde hafifletilmelidir, ancak seçilen anestezi uzun süre etki etmedikçe yarım saat içinde aşınırlar. Anestezikten uyuşukluğunuz 24 saat sürebilir.

Enjeksiyondan sonra nakliye evini ayarlamak isteyebilirsiniz, özellikle lokal anestezi uyguladıysanız, çünkü anestezikten kaynaklanan uyuşukluk sürüşü zorlaştırabilir.

Bir eklem içine enjeksiyon yapıyorsanız, ilk 1-2 gün boyunca dinlenmeniz veya en azından yorucu bir egzersizi önlemek gerekir. Bununla birlikte, çok uzun süre dinlenmemesi de önemlidir. Bir fizyoterapi rotanız varsa , fizyoterapist enjeksiyondan sonra daha yoğun mobilizasyon tedavisi almak için istekli olabilir, ancak ekleminiz daha az ağrılıdır.

Steroid Kür Reklam

Enjeksiyon çok yardımcı olur ve diğer tedaviler sizin için uygun değilse veya daha az etkiliyse, gerekirse tekrarlanabilir. Bununla birlikte, enjeksiyonlar, siz ve doktorunuz uzun vadede artritinizi kontrol altına alacak doğru ilaçları bulurken genellikle satın alma zamanında en kullanışlıdır. Artritiniz iyi kontrol edildiğinde enjeksiyon ihtiyacı azaltılmalıdır.

Yerel steroid enjeksiyonları ne kadar süre alabilir?

Enjeksiyon için çeşitli steroidler mevcuttur. Kısa etkili çözünür steroidler birkaç saat içinde hafifletilebilir ve en az bir hafta sürmelidir. Daha uzun etkili, daha az çözünen steroidlerin etkili hale gelmesi yaklaşık bir hafta sürebilir, ancak semptomlarınızı iki ay veya daha uzun süre hafifletebilir.

Steroid enjeksiyonlarının olası riskleri ve yan etkileri nelerdir?

Çoğu insanın yan etkileri olmaksızın steroid enjeksiyonu vardır. Enjeksiyon esnasında biraz rahatsızlık verebilirler, ancak birçok insan korktukları kadar kötü olmadığını düşünüyor.

Bazen insanlar, bir enjeksiyondan sonraki ilk 24 saat içinde eklem ağrılarında alevlenme fark eder. Bu genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden yerleşir, ancak parasetamol gibi  basit ağrı kesici alımı  yardımcı olacaktır.

Yan etkilerin riski, daha kuvvetli karışımlarla en yüksektir. En hafif karışım hidrokortizondur. Metilprednizolon ve triamsinolon daha güçlüdür ve daha az çözünür olma eğilimindedir (daha az çözünür şekilde erir), bu nedenle daha uzun süredir ekleminizde kalırlar.

Enjeksiyonlar, özellikle zamanla daha kuvvetli preparatlarda, ciltte inceltme veya renk değişikliği yapabilir. Çok nadir durumlarda kas içine steroid enjeksiyonu, bölgenin çevresindeki ciltte girintiye neden olabilir.

Çok nadiren, enjeksiyon sırasında eklemde bir enfeksiyon gelişebilir. Ekleminiz daha acılı ve sıcak hale gelirse, özellikle de kendinizi iyi hissetmiyorsanız, hemen doktorunuzu görmelisiniz.

İnsanlar genellikle kilo alma gibi diğer steroidle ilgili yan etkilerin ortaya çıkma ihtimalinden endişe duyuyorlar. Steroid enjeksiyonlarının tabletlere kıyasla sağladığı avantajlardan biri  de dozun düşük tutulabilmesidir. Bu, enjeksiyon sıkça verilmedikçe (yılda birkaç kezden fazla) bu diğer yan etkilerin çok nadir olduğu anlamına gelir.

Diğer muhtemel yan etkiler arasında yüz sulanması ve kadınların dönemlerinde geçici değişiklikler ve ruh halindeki değişiklikler bulunmaktadır – çok yüksek veya çok düşük hissedebilirsiniz.

Ruh halindeki değişiklikler daha önce bir ruh hali geçmişi olan insanlarda daha yaygın olabilir. Endişeleniyorsanız, lütfen bunu doktorunuzla konuşun.

Şeker hastalığınız varsa, enjeksiyondan birkaç gün sonra kan şekeri düzeylerinde artış olduğunu görmek normaldir.

Steroid Sp
Takip Et

Steroid Sp

Sterid Sp at Steroid Sp
Steroid kullanımı her geçen gün artış gösterirken steroidler hakkında bilgi veren kaynaklara ihtiyaç da hızlı bir biçimde yükseliyor. Bu doğrultuda sitemiz steroidlerin bilinçsiz bir biçimde kullanımı sonrasında ortaya çıkabilecek olan sorunları çok iyi bildiği için elinden geldiğince sporculara en iyi şekilde steroid kullanımı hakkında bilgi vermeyi amaçlıyor.
Steroid Sp
Takip Et


Steroid Satış Destek Hattı

2 Yorumlar

8 Ekim 2017 at 03:22

Bilgiler için teşekkürler…

9 Ekim 2017 at 06:50

Teşekkürler

Yorum Yazın

İşaretli * alanlar zorunludur.